Biserica Sfinții Atanasie și Chiril

Publicat

Biserica „Sfinţii Atanasie şi Chiril“ a fost ridicată de domnitorul Vasile Lupu şi de familia sa (doamna Teodosia/Tudosca, fiul Ioan, fiicele Maria şi Ruxandra) în 1638, pe una din moşiile lui. Pisania care atestă acest lucru se află deasupra uşii de intrare în pronaos. Ctitorul a înzestrat-o cu toate cele necesare şi a închinat-o apoi Mănăstirii „Sfinţii Trei Ierarhi“, cu tot cu moşia din jur. În anii următori, biserica a fost în repetate rânduri distrusă şi apoi iar reparată. La 1702 a fost refăcută şi înfrumuseţată de Constantin Duca Vodă, aşa cum precizeză şi inscripţia montată pe peretele sudic al bisericii. În 1809 a fost refăcută de Serafim, egumenul Mănăstirii „Sfinţii Trei Ierarhi“. Despre aceste lucrări stă mărturie o altă pisanie, în limba greacă, fixată în peretele nordic al mănăstirii. Cutremurul din 1940 a afectat grav biserica, la fel şi războiul care a urmat. În 1959 s-au făcut din nou reparaţii. Ultima restaurare datează din anii 1983-1986 şi a fost marcată printr-o altă inscripţie, montată în interior, în pronaos. Cu acest prilej s-au pictat pereţii interiori, în tehnică fresco, de către  Vasile şi Violeta Carp. A fost metoc al Mănăstirii Caracalu, de la Muntele Athos, de unde provenea şi egumenul Serafim, iar din 1863, când s-a promulgat legea secularizării averilor mănăstireşti, a devenit biserică de mir. Din 2001 a revenit la statutul de mănăstire, de această dată pentru maici, prilej cu care a primit şi cel de-al doilea hram, „Duminica Mironosiţelor“. Astăzi se află în incinta Grădinii Botanice din Copou, înfiinţată în 1960.

Citește alte articole despre: